• Do wakacji: -4 dni

Wszystkie kolory świata w PRYMUSIE

Jako szkoła członkowska Klubu Szkół UNICEF, SP PRYMUS W ZGORZELCU bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki przygotowywali z pomocą rodziców, dziadków i innych członków rodziny szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa połączona z dwiema aukcjami: CICHĄ AUKCJĄ na terenie szkoły oraz TRADYCYJNĄ AUKCJĄ na szkolnym Facebooku.  Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, wylicytować ją, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, ponieważ całkowity dochód z licytacji wpłacamy na konto UNICEF jako darowizna. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

Od środy, 20 lutego, w holu szkoły (obok sekretariatu) wystawione będą wykonane przez Prymusy laleczki - każdego dnia inna - oraz skrzynka, do której można wrzucać karteczki z nazwiskiem, numerem telefonu i propozycją kwoty, jaką są Państwo skłonni wpłacić aby „zaadoptować” laleczkę.  Równolegle aukcja będzie prowadzona na naszym fanpage na Facebooku, gdzie swoje propozycje finansowe można składać w komentarzu pod zdjęciem laleczki.  Na początku przyszłego tygodnia ogłosimy zwycięzców aukcji i sfinalizujemy transakcje ;)

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.

Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Nasza zeszłoroczna akcja „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę” zakończyła się wielkim sukcesem: w trakcie kiermaszu świątecznych łakoci zebraliśmy ponad tysiąc złotych!  Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się pobić ten rekord - wiemy, że Prymusy i ich rodzice mają wielkie serducha po właściwej stronie!