• Do wakacji: -4 dni

Szkoła na widelcu - zasady dobrego żywienia

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem."  Podążając za tym powiedzeniem bardzo lubimy w naszej szkole angażować sie w różnego rodzaju projekty edukacyjne.  Dlatego w bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu "Szkoła na widelcu", w ramach którego prowadzimy edukację kulinarną wśród uczniów Prymusa.

Poziom umiejętności kulinarnych w społeczeństwie obniża się, prawdopodobnie na skutek zmian socjodemograficznych.  Brak umiejętności samodzielnego przygotowania posiłków wśród młodzieży i młodych dorosłych wymienia sie jako jedną z przyczyn rosnącego wskaźnika nieprawidłowej masy ciała (Nelson i wsp.2013)

Dlaczego edukacja kulinarna?

Ponieważ umożliwia doświadczanie świata przez wszystkie zmysły, przełamuje barierę w kontakcie z tym, co nieznane, kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe, rozwija sprawności manualne, uczy odpowiedzialności, współpracy, buduje przyzwyczajenia do przestrzegania zasad higieny, uczy kultury spożywania posiłków.

Woooow! A to jedynie kilka z wielu korzyści...

Program wystartował w listopadzie.  Do tej pory każda klasa została zapoznana z najnowszą piramidą zdrowia, nauczyciele wychowawcy przeprowadzili pogadanki z dziećmi, aby zdiagnozować poziom świadomości w temacie zdrowego ożywiania.

W międzyczasie pani Monika (naczyciel języka angielskiego) przygotowuje wraz z uczniami reportaż "W poszukiwaniu dobrego jedzenia", który zostanie wysłany na konkurs - wlaczymy o warsztaty kulinarne i sprzęt kuchenny.  Wkrótce zaprezentujemy efekty tych działań:)

Kolejnym krokiem były warsztaty przygotowane przez panią Ulę Imbierowicz (nauczyciel przyrody) wraz z uczniami klasy piątej, w trakcie których starsi uczniowie opowiedzieli młodszym o podstawowych zasadach prawidłowego żywienia oraz zaprezentowali film - pierwszy odcinek z serii "Ekipa Chrumasa gotuje".

Wszystkie materiały pochodzą z programu "Szkoła na widelcu".

W przyszłym tygodniu, przy okazji pierwszego dnia wiosny, pani Ula zaplanowała wiosenny spacer dla wszystkich uczniów, podczas którego uczniowie w terenie będą mogli porozmawiać o zdrowym życiu, znaczeniu aktywności fizycznej, zdrowej diecie, itp.

Cieszymy sie bardzo, że zdecydowaliśmy się na udział w programie.  W Prymusie dbamy wspólnie nie tylko o nasze umysły - podchodzimy do tematu bardziej "holistycznie": wiemy, jak istotne są zasady zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia i jak niesamowite przełożenie mają na lepszą jakość życia!