Projekt Ekologiczno-przyrodniczy "Zgorzelec - moje (czyste) miasto"

Tradycyjnie już we wrześniu każdego roku uczestniczymy w akcji Sprzątanie Świata.  W roku szkolnym 2017/2018 postanowiliśmy przeprowadzić  w szkole projekt ekologiczno-przyrodniczy "Zgorzelec, moje (czyste) miasto" i w ten sposób spiąć w jedną całość wszystkie nasze pro-ekologiczne działania.

W naszych oczach absolwent SP PRYMUS to młody człowiek odznaczający sie m.in. wielkim szacunkiem dla siebie, drugiego człowieka oraz swojego całego otoczenia - w tym do środowiska w jakim żyje.  Aby rozbudzić ciekawość, wrażliwość, świadomość - inicjujemy przeróżne działania, projekty, warsztaty - jednym słowem: EDUKUJEMY!

Uważamy, że środowisko, w jakim funkcjonujemy, przyroda, która nas otacza, to nasze wspólne dobro, za które wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni.  Staramy sie wpoić naszym Prymusom zasadę - NAJPIERW LOKALNIE - POTEM GLOBALNIE, podkreślając tym samym jak nasze codzienne, drobne czynności, decyzje, czy zaniedbania wpływają na funkcjonowanie całej planety.

Od pierwszych lat uczymy odpowiedzialności za własne czyny, świadomego podejmowania decyzji, współistnienia w społeczeństwie.

Każdego roku działania ekologiczne rozpoczynamy tradycyjnie już - udziałem w akcji "Sprzątanie Świata".  W tym roku postanowiliśmy wszystkie pro-ekologiczne działania spiąć w jeden duży projekt, w ramach którego dzieci miały szansę poznanć i zrozumieć mechanizmy kierujące naszym codziennym życiem.

W ramach projektu odbyły sie wycieczki do wieży ciśnień, oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, tygodniowy tydzień warsztatów związanych z obchodami Dnia Ziemi, konkurs plastyczny o przeciwdziałaniu skutkom hałasu, duże formy plastyczne - makiety kontynentów, produkcja koszulek z recyklingu pod hasłem "Pokaż, że jesteś EKO", akcja informacyjna dotycząca FAIRTRADE (przy okazji Światowego Dnia Czekolady, sadzenie roślin w szkolnym ogródku, wykonywanie gazetek informacyjnych, gra terenowa "Przyrodnicze podchody", duża akcja informacyjna "Stop plastic pollution" i wiel innych.

Równocześnie w trakcie całego projektu edukujemy dzieci, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi nie tylko w Dzień Ziemi 2018, czy na czas trwania projektu edukacyjnego.  Usiłujemy wpoić naszym uczniom przekonanie, że troska o środowisko to jedno z podstawowych zadań jakie stoją przed ich pokoleniem.