Projekt "Link do przyszłości - zaprojektuj swoją karierę"

W roku szkolnym 2017/2018 z inicjatywy pani Moniki Kłonowskiej, wychowawczyni kl.5A, uczniowie przystąpili do realizacji projektu "Link do przyszłości - zakoduj swoją karierę".  Udział w projekcie związany był z cyklem spotkań w POP Bibliotece Multimedialnej, gdzie pod opieką pana Alksandra Drala uczniowie klasy piątej krok po kroku tworzyli świat swoich własnych gier komputerowych za pomocą języka SCRATCH.

Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania.

W ramach dwóch pierwszych edycji projektu w całym kraju obyło się ponad 400 interaktywnych warsztatów z wykorzystaniem robotów Finch, w których udział wzięło ponad 7 300 młodych osób. Organizatorami warsztatów były lokalne instytucje (m.in. biblioteki, szkoły, ośrodki kultury) zainteresowane nauką programowania. W trakcie warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów „Linku do przyszłości” uczestnicy mieli okazję poznać wizualny język programowania Scratch, a także własnoręcznie zaprogramować robota Finch.

Chętne instytucje uczestniczące w projekcie otrzymały również wsparcie w powołaniu Lokalnych Klubów Kodowania – miejsc, w których uczestnicy warsztatów „Linku do przyszłości” oraz inne zainteresowane osoby mogą kontynuować naukę programowania. Zajęcia w LKK prowadzone są przez lokalnych trenerów.  Z takich właśnie zajęć skorzystali uczniowie SP PRYMUS.

W ramach trzeciej edycji projektu (tegorocznej) rozwijano sieć Lokalnych Klubów Kodowania. Do sieci mogły dołączyć wszystkie instytucje działające w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców, które wykazały chęć i potencjał do prowadzenia zajęć z kodowania. W ramach działań wspierających promocję kodowania w lokalnych społecznościach, a także sieciowanie Klubów uruchomiony został Konkurs Grantowy na organizację Regionalnych Festiwali Kodowania. W ramach konkursu jesienią 2017 r. odbędzie się 6 lokalnych wydarzeń organizowanych przez partnerstwa Lokalnych Klubów Kodowania.

W marcu 2017 odbyło się pierwsze spotkanie dla trenerów i koordynatorów LKK o charakterze szkoleniowo – sieciującym. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na grudzień 2017 r.

Dzięki zaangażowaniu lokalnych trenerów i koordynatorów, z zajęć Lokalnych Klubów Kodowania skorzystało już ponad 12 000 młodych osób z całej Polski - w tym nasze PRYMUSY!  Z takich właśnie zajęć skorzystali uczniowie klasy piątej!