Wycieczka do Krainy Wygasłych Wulkanów

Dlaczego warto wybrać się z nami na wycieczkę do Krainy Wygasłych Wulkanów?  Ponieważ jeszcze kilkanaście milionów lat temu było to miejsce niedostępne, tajemnicze i nękane przez nieustające trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Po „wybuchowej” przeszłość pozostało do dziś mnóstwo pamiątek -  pod ziemią i na jej powierzchni. I właśnie do ich odkrywania zaprosiliśmyy wszystkich tropicieli przygód i poszukiwaczy skarbów z SP PRYMUS.

Wycieczkę poprowadził wykwalifikowany przewodnik kaczawski, który zadbał o to, aby dzieci poznały wyjątkową przeszłość, miejscowe legendy i ciekawe zbytki historyczne oraz przyrodnicze. Uczestnicy dowiedzieli się sporo na temat wulkanów i geologii oraz mieli okazję przemienić się w poszukiwaczy skarbów Ziemi. O merytoryczną oprawę części geologicznej zadbali rasowi geolodzy, którzy w bardzo przystępny sposób pokazali Prymusom wspaniały świat minerałów i skał Gór Kaczawskich.

Oto krotka aczkolwiek treściwa relacja prosto z wycieczki autorstwa pani Asi:

"We wtorek 24.04.2018r. o godz. 7.45 cała szkoła wyruszyła na wycieczkę autokarową do Dobkowa, gdzie znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna. Był to pierwszy punkt programu. Jest to miejsce, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie przeprowadzanych doświadczeniach. Gdzie indziej, niż w Krainie Wygasłych Wulkanów wraz z przewodnikiem, dzieci mogły zobaczyć strzelającą w niebo lawę, pojawiające się i ustępujące morza i potężne lodowce? Następnie udaliśmy się na warsztaty terenowe w poszukiwaniu agatów. Uzbrojeni w kaski, okulary ochronne i młotki geologiczne zabraliśmy się do pracy. Po zakończonych poszukiwaniach mogliśmy samodzielnie wyszlifować swoje znaleziska. Kolejnym punktem programu było ognisko na terenie Sudeckiej Zagrody. Posileni, wypoczęci i radośni na zakończenie wycieczki w drodze powrotnej zwiedziliśmy wieżę mieszkalną z XIV wieku będącą unikatowym zabytkiem w Siedlęcinie. Około godziny 18.00 wróciliśmy do Zgorzelca, gdzie czekali rodzice naszych Prymusów."