• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 270911
  • Do końca roku: 342 dni
  • Do wakacji: 149 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa PRYMUS w Zgorzelcu

ul.Wolności 8

59-900 Zgorzelec

tel. 75 775 1700

szkola.prymus@o2.pl

Dzień Europejski w PRYMUSIE

We wtorek, 15 maja, kolejny raz obchodziliśmy DZIEŃ EUROPEJSKI.  Tradycyjnie już każda klasa przygotowywała prezentacje na temat wybranego kraju należącego do Unii Europejskiej.  Każdego roku dbamy o to, aby kraje nie powtarzały się i żeby nasi uczniowie zdobyli w ten atrakcyjny sposób wiele nowych informacji.  Tegoroczne prezentacje przeszły nasze najśmielsze oczekiwania!

W ramach dwóch godzin lekcyjnych PRYMUSY odbyły podróż po Europie - w każdym gabinecie można było skosztować lokalnych specjałów, obejrzeć prezentacje, poznać  fakty, ciekawostki, tradycje, podstawowe zwroty itp.

Klasa pierwsza zaprezentowała Portugalie - wszyscy na ten dzień stali się drużyną piłkarską i oczywiście najwięcej informacji zdobyliśmy na temat Ronaldo;)  Ale nie tylko: Ignacy opowiedział nam o Magellanie, Salua o stolicy, języku i ciekawostkach geograficznych, a pani ULa z pomocą dzieci pięknie przystroiła klasę we flagę Portugalii, i ilustracje przedstawiające najpopularniejsze miejsca.

Klasa druga na chwilę zabrała nas do pięknej Finlandii - krainy Świętego Mikołaja.  Był Mikołaj, Elfy, choinka, prezenty, piękne zdjęcia, zorza polarna - czego tam nie było...

Klasa 3A pokazała nam Krecika, poczęstowała czeskimi "Lentilkami" i "bramborakami" i zaprezentowała czeską flagę.

3B pokazala nam Polskę jakiej nie znaliśmy - oczarowała nas piękna prezentacja multimedialna o najpiękniejszych zakątach naszego kraju, pograliśmy w multmedialną grę geograficzną, obejrzeliśmy piękne wydania największych dzieł literatury polskiej no i oczywiście poczęstowaliśmy się pysznymi pierogami, gołąbkami, bigosem, zupą ogórkową i rogalikami drożdżowymi - prawdziwie polska gościnność!

W klasie czwartej poznaliśmy kilka holenderskich zwrotów, pojedliśmy żółtego sera i mini-racuszków, i dowiedzieliśmy się np. co jest holenderską stolicą i dlaczego jest tam tyle rowerów...

A klasa 5 przeniosła nas do pięknej i zimnej Danii - powitali nas brodaci i rogaci Wikingowie, pobawiliśmy się klockami LEGO, posłuchaliśmy o Andersenie i jego dysleksji, poznaliśmy skład reprezentacji duńskiej w piłce nożne, dowiedzieliśmy się się co to jest HYGGE i skosztowaliśmy wyśmienitego duńskiego ciasta czekoladowego "kiksekage"...

Bardzo lubimy taką naukę - z encyklopedii (lub Wikipedii) pewnie byśmy sie tego wszystkiego nie dowiedzieli - a nawet jeśli - połowę już byśmy zapomnieli...;)

 GALERIA