Projekt Ekologiczno-przyrodniczy "Zgorzelec - moje (czyste) miasto"

Jedną z naszych realizacji w PRYMUSIE w roku szkolnym 2017/2018 jest projekt ekologiczno - przyrodniczy "Zgorzelec - moje (czyste) miasto".  Zadania projektowe obejmują wycieczki tematyczne, tydzień obchodów "Dnia Ziemi", warsztaty ekologiczne, prace plastyczno-informacyjne, pogadanki oraz projekcje filmowe.

"Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.
Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

Szczególnie zasiedziałym w betonie mieszczuchom chcemy przypomnieć (a młodszym pokazać), że czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą a nie tylko w jej otoczeniu. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć.
Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku.
Jeśli nie macie dużo czasu, a w pobliżu nie ma większych terenów zielonych, wyjdźcie z domu i poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu. Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie drzewka na dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu).
Zachęćcie uczniów, żony, mężów, dzieci, przyjaciół do wyjścia tego dnia z domu lub szkoły, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z Przyrodą. I powtarzajcie
to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!"

Plan pracy :

10 kwietnia - wycieczka klas 4 i 5 na wieżę ciśnień w Zgorzelcu

13 kwietnia - przygotowanie gazetki informacyjnej dot. Dnia Ziemi

16 - 20 kwietnia - tydzień warsztatów ekologiczno-przyrodniczych związanych z obchodami Dnia Ziemi

17 kwietnia - produkcja eko-koszulek z recyklingu

18 kwietnia - plastyczna praca projektowa - kontynenty

20 kwietnia - sadzenie roślin oraz przyrodnicza gra terenowa

20 kwietnia - projekcja filmu o ujęciach wody pitnej w Zgorzelcu

maj 2018r. - wycieczka szkolna do oczyszczalni ściekó w Jędrzychowicach

Galeria - Dzień Ziemi

Galeria - wycieczka na wieżę ciśnień